zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 22 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MASZYNA DO SZYCIA STARA cena: 350,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-21, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. repr GJ;

Fot. repr GJ

SZTUKA Z PAPIERU -WŁADYSŁAW R. SZOMAŃSKI (1911-1996)

GJ


Sztuka polska drugiej połowy XX wieku to nie tylko sztuka PRL. Ważnym jej nurtem, choć dziś wciąż jeszcze odkrywanym jest sztuka polskiej emigracji. Wśród tych, dla których po wojnie nie było miejsca w kraju znalazło się wielu artystów. Tworzyli sztukę polską na obczyznie, w Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych. Nie mieli szans na wystawy w kraju, a co za tym idzie ich dzieła nie trafiły do opracowań i kanonów polskiej sztuki. Dziś sytuacja powoli się zmienia. Wielu, jak Józef Czapski czy Henryk Gotlieb już przywrócono Polsce, ale wielu twórców czeka jeszcze na odkrycie. Jednym z nich jest Władysław Szomański.

Urodził się w 1911 r. w Baturynie, dzieciństwo spędził w Kijowie. W 1919 r. przyjeżdza do Polski i rozpoczyna naukę w gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Rownem na Wołyniu. Naukę kontynuuje w Instytutcie Handlu Morskiego i Techniki Portowej w Gdyni i na Politechnice Lwowskiej (Wydział Architektury). W latach 1935-1939 studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafki Użytkowej. Już podczas studiów zdobywa nagrody za projekty plakatów i prezentuje swe prace na wystawach w Paryżu, Bukareszcie i Helsinkach. Wybuch wojny zastaje go w Belgradzie ale natychmiast wraca do kraju do swego pułku (13 PAL w Równem) i bierze udział w kampanii wrześniowej. Po klęsce wraca na Wołyń gdzie zostaje niebawem aresztowany. W 1945 r trafia do Austrii i wstępuje do 2. Korpusu we Włoszech. Po zakończeniu wojny pozostaje w Wielkiej Brytanii i osiada w Londynie. Po kilku latach pracy w firmach reklamowych w 1950 r zakłada własne studio gdzie zajmuje się grafiką użytkową: projektowaniem wnętrz, witryn sklepów, aranżacją wystaw, projektuje okładki książek i znaki firmowe. Pracuje dla znanych i wielkich firm jak British Airways, Air France, Alitalia,, Guiness, Philips, British American Tobacco. Jego prace zdobywają nagrody i medale na wystawach w Wielkiej Brytanii,USA, Niemczech, Francji. Był członkiem Royal Society of Art oraz Society of Industrial Artist w Londynie. Specjalnością Szomańskiego były prace z papieru. Sam mówił, że papier fascynował go od zawsze. Potrafił z niego zrobić wszystko- plastyczną dekorację witryny, rzeźbę, obraz-wycinankę. Prace Szomańskiego nie pojawiają się jeszcze na polskich aukcjach, ale to tylko kwestia czasu kiedy trafia na nasz rynek sztuki.Obrazy prezentowane na fotografiach z kolekcji galerii Joanny Gacek z Wrocławia.

Fot. GJ; Fot. GJ; Fot. GJ; Fot. GJ; Martwa natura ol/tekt 31 x 41 cmFot. GJ; BĂłjka
Fot. GJ; Fot. GJ; Fot. GJ; Fot. GJ; In search for lost time 27 x 32  tempera

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-21

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA