zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 22 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MASZYNA DO SZYCIA STARA cena: 350,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-21, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. ;

Fot.

Czy w Pieruszy ukryto ”Skarb Priama”?

Andrzej Manasterski


Znajomym zachciało się zamieszkać na wsi. Nie chodzilo o budowę nowego domu, ale kupno niewielkiej, starej chałupy do remontu, z kawałkiem ogrodu. Tak czasami bywa, że z wiekiem człowiek marzy o własnym kawałku ziemi, by wzorem Tołstoja lub Rewińskiego zanurzyć ręce w ziemi i pobawić się w rolnika.

Wreszcie udało się. Niedaleko Żmigrodu, w niewielkiej i urokliwej osadzie wśród lasów, gdzie dzik i sarna pod okna podchodzą. Pojechaliśmy zobaczyć nabytek, to i owo doradzić i pomóc w pertraktacjach cenowych. Domek rzeczywiście malutki, o konstrukcji szkieletowej, ogródek z trawką i kwiatami ( malwy, ale jakie ! ), a w ogródku babcia, która domek zamierzała sprzedać i przeprowadzić się do miasta. Kiedy znajomy udał się na pertraktacje, po uzyskaniu pozwolenia od babci, ruszyłem na obchód posiadłości. W niewielkiej stodółce na środku klepiska leżały stosy śmieci, gazet i co tam było zbędnego. Wśród makulatury ujrzałem kilka książek niemieckich. Wśród nich moja uwagę zwróciło dzieło „ Die Werte Friedrichs des Grossem”, wydana w Berlinie w 1913 roku, z rycinami Adolfa Menzla , „ Handbuch der griechischen Numismatik” z 1850 roku oraz album niemiecki zawierający wizerunki postaci mitologicznych. Ta ostatnia pozycja była bez daty tytułowej, w skórkowej oprawie, wyglądająca na pierwszą połowę XIX wieku. Skąd takie książki w wiejskiej chałupince? Babcia zapytana o pochodzenie książek, odpowiedziała, że zaraz po wojnie jej mąż przywiózł je „ z jakiejś wioski koło Wołowa dla syna, by uczył się w szkole”. Ale książki były pisane gotykiem i nie przydały się do nauki, przeleżały na strychu kilkadziesiąt lat i zostały przeznaczone do spalenia. Dopiero syn przypomniał sobie, że książki zostały przywiezione z Pieruszy. Dostałem je w prezencie „ bo to i tak miało iść do spalenia”.

Książki nie mają żadnych pieczęci ani innych znaków własności. Stanowią teraz w moich zbiorach świadectwo, że „coś z tą Pieruszą było”. Jaki mógł być związek Pieruszy z antykami? Należałoby zacząć od pracy Cerama (1915 - 1972 ), pisarza mieszkającego od 1953 roku w USA. W swojej książce „ Bogowie, groby i uczeni” podał on, że przechowywany w Muzeum Prehistorii w Berlinie tzw. Skarb Priama, wydobyty w Troi przez Schliemmana, pod koniec II wojny światowej został przez Niemców podzielony na kilka części i jedna z nich trafiła do bliżej nieokreślonego „zamku koło Wrocławia”. W latach siedemdziesiątych Nicolaus Adam podał, że tą miejscowością była Pierusza ( niemiecka nazwa Peruschen ). Poszukiwacz tajemnic przeszłości, Leszek Adamczewski stwierdza, że Nicolaus Adam mógł korzystać z informacji pochodzących od brytyjskiej komisji rewindykacyjnej zajmującej się poszukiwaniem dzieł sztuki ukrytych przez Niemców w czasie wojny. Zamku w Pieruszy nie było. Był natomiast renesansowy pałac który na przełomie lat 70-80 - tych został rozebrany do fundamentów ( tak władze PRL-u dbały o zabytki ! ). Jeszcze w latach 70-tych i 80-tych mieszkańcy Pieruszy trzymali w swoich obejściach jakieś pozostałości po antykach. Tego dowiodły resztki zbiorów jakie miejscowi przekazali w ręce pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Archeologiczno-Konserwatorskiego we Wrocławiu w 1986 roku.

Co stało się ze zbiorami? Nie wiadomo. W Pieruszy stacjonowali Rosjanie. Znając zamiłowanie żołnierzy Armii Czerwonej do „ trofiejnowo” można przypuszczać, że to oni zajęli się zbiorami. Zdaje się jednak, że nie wszystkimi skoro resztki były w posiadaniu mieszkańców. Być może wspomniane książki także pochodziły z tego zbioru, a może były prywatną własnością jakiegoś pracownika muzeum. Warto w tym miejscu podać jeszcze jedną informację. Otóż w 1986 roku przeprowadzono badania archeologiczne w miejscu gdzie stał pałac. Pozyskane znaleziska dowiodły, że ów skarb na pewno nie jest częścią tzw.” skarbu Priama” i pochodzi z terenów Grecji i Rzymu ( „skarb Priama” został odkryty na terenie obecnej Turcji, niedaleko miasta Hisarlik ). Co więcej, wydobyte resztki zbioru w Pieruszy posiadają metryczki identyfikujące znaleziska z muzeów w Poczdamie, Kolonii i Frankfurcie nad Odrą. Gdzie zatem może być ukryty wspomniany skarb Priama? Są różne możliwości. Jedna z nich kieruje się w stronę Lubiąża. Być może, o ile w Pieruszy rzeczywiście ukryto zbiory z Berlina, znajdują się one w Rosji. Na początku lat 90-tych były prowadzone rozmowy niemiecko-rosyjskie w sprawie wspólnych rewindykacji dzieł sztuki zaginionych w czasie wojny. Ministrowie spraw zagranicznych zobowiązali się do przekazywania nawzajem wszelkich informacji w tej kwestii. Oprócz zaginionej Bursztynowej Komnaty poruszano też problem „skarbu Priama”. Przy okazji okazało się, że do niego zgłaszają pretensje inne kraje, min. Grecja i Turcja. Grecja argumentuje spuścizną kulturową natomiast Turcja obszarem wydobycia skarbu. Jego odkrywca, Heinrich Schliemann (1822 -1890 ) był archeologiem-amatorem. Zafascynowany lekturą Homera, zdobywszy spory majątek na handlu, postanowił zostać poszukiwaczem. Dzisiaj wiadomo już, że przy pracach wykopaliskowych niszczono inne znaleziska także cenne dla nauki. Do historii przeszedł jednak jako odkrywca światowej miary. Obecnie okazuje się, że znaleziska z Hisarlik pochodzą z czasów wcześniejszych niż podane przez Homera panowanie Priama, ale także związane z Troją. Schliemann podarował swoje znaleziska berlińskiemu Muzeum Prehistorii ( Museum fuer Frueh - und Vorgeschichte ). W czasie ostatniej wojny, ze względu na zagrożenia nalotami alianckimi, zbiory przewieziono do różnych - jak przypuszczano - bezpiecznych miejsc. Za takie uważano także Dolny Śląsk.

To chyba tyle jeśli chodzi o Pieruszę.ANDRZEJ MANASTERSKI

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-21

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA