zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Piątek, 24 Listopada 2017, Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: KREDENS rok: r., miejscowość: Namysłów, data: 2017-11-24, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. repr. GJ;

Fot. repr. GJ

Durer a sprawa polska

GJ


Rok temu, w kwietniu 2008 r prasa donosiła, że w ramach obchodów 480 rocznicy śmierci Albrechta Durera, Dom Norymberski, Urząd Miasta Norymbergi i Urząd Miasta Krakowa. zorganizowały w Krakowie wielkie układanie z puzzli obrazu"Portret młodej Wenecjanki" Durera. W trzy godziny z 1700 elementów na płycie Rynku Głównego powstał obraz o powierzchni 300 m kw

Puzzle wyprodukowane zostały w Szwajcarii w 2005 r. na zamĂłwienie władz rodzinnego miasta Albrechta Durera Norymbergi. Wcześniej akcję zorganizowano w Norymberdze, Rzymie a nawet w Chinach. Z Krakowa puzzle wyjechały do Atlanty. Przy okazji akcji w gazetach ukazało się wiele informacji o samym dziele niemieckiego mistrza. OprĂłcz podstawowych danych, podano informacje o jego pochodzeniu. Z przekazanych przez organizatorĂłw danych wynikało że "w1923 roku płĂłtno zostało odnalezione w prywatnych, wschodnioeuropejskich zbiorach przez dyrektora galerii malarstwa wiedeńskiego Das Kunsthistorische Museum i zakupione dla tegoż muzeum, gdzie znajduje się do dziś".

Bardzo enigmatyczna, a przez to i dziwna informacja! Zazwyczaj muzea podają dokładne dane o proweniencji wybitnych dział sztuki w swoich zbiorach, gdyż stanowią one dodatkową gwarancję pochodzenia i autentyczności. A tu tak zdawkowe dane! CĂłż to za wschodnioeuropejskie zbiory prywatne? Czy chodzi o zbiory rosyjskie ? polskie" a może rumuńskie? Światło na całą sprawę rzuca tekst nieco już dziś zapomnianego kolekcjonera i wspaniałego rysownika i ilustratora Antoniego Uniechowskiego, świadka tamtych czasĂłw. Opisuje on historię dzieła w książce "Antonii Uniechowski o sobie i innych" wydanej w 1961. Warto ją przeczytać!

"Obraz 'Portret młodej Wenecjanki" z roku 1505 należał od niepamiętnych czasĂłw do rodziny WańkowiczĂłw. Znalazłszy się w trudnych warunkach finansowych Wańkowiczowie postanowili go sprzedać. Oczywiście zwrĂłcili się wpierw z propozycją do muzeĂłw polskich, lecz nasi Ăłwcześni eksperci orzekli nieoczekiwanie, że to falsyfikat. Skąd ten wniosek? OtĂłż słynny monogram Durera "AD" jest na tym obrazie czarny, gdy w podręcznikach historii sztuki jest jak wĂłł napisane, że Durer podpisywał się zawsze ugrem. Więc obraz jest fałszywy, niewiele wart, i polscy kustosze doszli do wniosku, że nie potrzebują się nim więcej interesować. Wiadomość o fałszywym czy też prawdziwym obrazie wielkiego Durera rozniosła się po Europie. Nie zrażony tak nieżyczliwą oceną, wydaną przez rodzimych znawcĂłw, przybywa do Polskie antykwariusz z Mediolanu, Polak z pochodzenia-nazwiskiem Rajkiewicz. Obraz był zdeponowany w Urzędzie ZabytkĂłw. Rajkiewicz zgłosił się tam i poprosił o pokazanie go. Długo oglądał. W pewnej chwili dyskretnie, nieodzowną wĂłwczas w stroju męskim szpilką od krawata-drapnął owe czarne litery podpisu mistrza i pod ciemną farbą w rysie, błysnął złoty ugier. Teraz spokojnie nabył od zmartwionej rodziny WańkowiczĂłw po tańszej cenie obraz uznany za falsyfikat i wywiĂłzł go za granicę zaopatrzony we wszystkie pozwolenia. Nawet nie dojechał do Mediolanu. Już w Wiedniu przy pomocy słynnego Schwarza sprzedał obraz ...."

Uniechowski był w latach 20-tych młodym kolekcjonerem, ale poprzez swego ojca znanego zbieracza i znawcę, znał środowisko kolekcjonerĂłw, antykwariuszy a co najważniejsze, żyjących w trudnych warunkach ziemian z utraconych wtedy białoruskich kresĂłw. Choć więc opowieść być może nico podkolorowana, ale pewnie zawiera wiele prawdy. Uniechowski wspomina też, że pamięta kompromitację naszych historykĂłw sztuki, gdy "niemieckie gazety rozpisały się, że zdobyły jeden z najlepszych obrazĂłw swego wielkiego mistrza Durera." I tak jest w istocie, bo"Portret młodej Wenecjanki" powstały w 1505 r., krĂłtko po przyjeździe Albrechta Durera do Wenecji, przez historykĂłw sztuki uznawany jest za najlepszy portret kobiecy autorstwa niemieckiego mistrza. Jest reprodukowany w wielu opracowaniach, trafił nawet na niemiecki banknot 5 markowy.

Trzeba jednak podkreślać i pamiętać, że jego historia związana jest z Polską i pochodzi z polskiej kolekcji. Obok "Lisowczyka" Rembrandta jest chyba największą "legalną"stratą polskich kolekcji w XX w.

W 2004 r na ekspozycji "Transalpinum. Od Giorgiona i DĂźrera do Tycjana i Rubensa" można było w Warszawie i Gdańsku zobaczyć w oryginale ten wspaniały obraz niemieckiego mistrza.GJcytat za K.Uniechowska. Antonii Uniechowski o sobie i innych Iskry W-wa 1961 s. 87-89

Fot. Grzegorz Janowski;

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Strzegom

data: 2017-11-24

miejscowość: Kąty Wrocławskie

data: 2017-11-24

cena: 1 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

cena: 2 200,00 PLN

miejscowość: Oława

data: 2017-11-24

cena: 120,00 PLN

miejscowość: Jaworzyna Śląska

data: 2017-11-24

cena: 550,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

cena: 1 500,00 PLN

miejscowość: Wołów

data: 2017-11-24

cena: 2 000,00 PLN

miejscowość: Drołtowice

data: 2017-11-24

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA