zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 22 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MASZYNA DO SZYCIA STARA cena: 350,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-21, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. katalog aukcji;

Fot. katalog aukcji

RYNEK SZTUKI W ROKU 2008

GJ


Minął rok 2008. Do rąk czytelników trafił już wydawany tradycyjnie przez redakcję Art & Business" Rocznik Aukcyjny 2008". Czas więc na podsumowanie i ocenę- jaki był to rok dla rynku sztuki?

Z ujętych w roczniku 84 aukcji sztuki (bez uwzględnienia aukcji numizmatycznych i bibliofilskich) aż 64 odbyło się w Warszawie (z 20 pozostałych-11 przeprowadzono w Łodzi, 3 w Katowicach i 6 w Krakowie). Tak więc mamy coraz bardziej dominującą pozycję Warszawy, gdzie swe siedziby ma większość domów aukcyjnych i pełniące role drugoplanową Łódź, Kraków i Katowice. Pozostałe wielkie miasta- Poznań, Gdańsk, Szczecin czy Wrocław wypadły z gry o znaczący udział w rynku sztuki.

Rok 2008 był rokiem rekordów. Sprzedano 6 obrazów o wartości powyżej 1 000 000 zł ( w roku 2007 tylko 1).Wyróżniającą się aukcją, ze względu na jakość oferty było niewątpliwie październikowe przedsięwzięcie Desy Unicum i Polswiss-Artu ( część prac pochodziła z kolekcji Ryszarda Krauzego). Oferowano na niej np. aż 5 obrazów Piotra Michałowskiego!

Obroty na rynku sztuki systematycznie rosną. Wg danych opublikowanych przez Dom Aukcyjny "Agra Art" obroty tej firmy wzrosły od nieco ponad 10 000 000 zł w 2006 r do ok. 20 000 000 zł w 2008 ! Tylko na aukcji grudniowej obrót wyniósł 3 700 000 zł mimo, że wysoko wycenione obrazy Siemiradzkiego i Brandta spadły a aukcji!

Systematycznie zwiększa się udziału w rynku sztuki sprzedaży aukcyjnych kosztem antykwariatów i galerii. Z kolei zwiększająca się sprzedaż internetowa wpływa znacząco na osłabienie podaży i popytu na tradycyjnych giełdach staroci.Głównym obiektem handlu jest ciągle malarstwo polskie XIX i XX w, ale struktura rynku sztuki ciągle się zmienia. Trwała jest tendencja do zmniejszania liczby obiektów na aukcjach, co zmusza do większej selekcji dzieł i podniesienia jakości oferty i prestiżu imprez. Zresztą dane potwierdzają, że mimo rosnących obrotów sprzedaje się proporcjonalnie mniej obiektów. Oznacza to wzrost cen prac wybitnych i duże zainteresowanie nimi, oraz słabsze zainteresowanie mniej zamożnych kupców dziełami średniej klasy. Skorzystają na tym antykwariaty i galerie oraz miasta o mniejszym znaczeniu na rynku sztuki jak Poznań, Wrocław, czy Gdańsk, bo część tych obiektów trafi do sprzedaży właśnie tam. Nie ma dobrego rynku na malarstwo obce, czy dzieła dawnych mistrzów. Brakuje na aukcjach szerokiej oferty rzemiosła artystycznego a srebra, szkło czy militaria są ciągle dodatkami do aukcji obrazów.

Coraz więcej nabywców za to zyskuje fotografia, która zaczyna funkcjonować na aukcjach samodzielnie. Powoli kształtuje się też właściwe dla dojrzałego rynku antykwarycznego organizowanie aukcji specjalistycznych, choć obecnie regularnie odbywają się jedynie aukcje pocztówek i numizmatów). Przychodzi to trudno, ale będzie już niedługo koniecznością.

Widać, że na rynek wkracza grupa młodych kolekcjonerów którzy dysponują już całkiem pokaźnymi środkami i inwestują je w klasykę współczesną przez co stale zwiększa się jej udział w rynku, a ceny uzyskiwane za prace uznanych autorów Nowosielskiego, Mikulskiego czy Nachta-Samborskiego mówią same za siebie.

Gorzej jest ze sztuką najnowszą, ale tu zawodzi chyba promocja i forma sprzedaży prac młodych artystów. Często ceny wystawiane za ich prace nie uwzględniają ani ryzyka finansowego z jakim wiąże się zakup pracy nieznanego autora ani braku pozycji na rynku tegoż. O tym, że może być inaczej, można się przekonać na aukcjach internetowych lub tych (jak np. Aukcja Młodej Sztuki w Desie Unicum) gdzie ceny wywoławcze ustalane są na bardzo niskim poziomie 100-500 zł a obiekty są licytowane i sprzedawane! Pozwala to na bezpieczne zakupy i naturalne, rynkowe kształtowanie się cen. W tym segmencie rynku, aukcje nie stanowią konkurencji dla galerii.Nowy rok rozpoczyna się od widma kryzysu, który niewątpliwie będzie miał wpływ na rynek sztuki, czyli towaru ostatniej potrzeby. Ceny na malarstwo polskie zostały mocno wyśrubowane i możliwe, że tendencja ta zostanie wyhamowana, jednak z drugiej strony kryzys sprzyja pojawianiu się na rynku wielu ciekawych i dobrych obiektów. A co najważniejsze sztuka okazuje się pewniejszą inwestycją niż giełda czy fundusze inwestycyjne! Czeka nas więc ciekawy rok! Pierwszym zwiastunem będą wiosenne aukcje.GJ

Fot. katalog aukcji Agra Art; Fot. katalog aukcji Rempex; Fot. katalog aukcji Desa Unicum;

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-21

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA