zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 20 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MASZYNA DO SZYCIA STARA cena: 350,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-05-19, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. MNK; ksiaze_Adam_Jerzy_Czartoryski_z_synami

Fot. MNK ksiaze_Adam_Jerzy_Czartoryski_z_synami

CZARTORYSCY W PARYŻU

MN Kraków


11 XII 1831 Anna z Sapiehów Czartoryska wraz z dziećmi i nieliczną służbą dotarła do Paryża. Pierwszym paryskim ich adresem było małe mieszkanie na ulicy Mont Tabor. Książę Adam początkowo udał się do Londynu, dopiero od 1834 osiadł w stolicy Francji na stałe. Wielokrotnie na początku pobytu zmieniali adresy, głównie związane to było z mizerną sytuacja finansową. Od 1834 roku na 9 lat zamieszkali na rue du Faubourg du Roule. Ich dom na Rulu jak go nazywano jednak z czasem stawał się za mały i podjęto starania o nabycie lub wynajęcie czegoś większego. W czerwcu 1843 kupiono niszczejący Hotel Lambert, by jesienią tegoż roku przenieść się na Wyspę św. Ludwika. Aż do 1975 pozostała siedzibą rodową nad Sekwaną. Był to mały fragment Polski w centrum Paryża, miejsce szczególne w naszej historii.

Cykl wykładów dotyczących dziejów kolekcji książęcej, jej założycieli oraz osób opiekujących się zbiorami.Opowiemy o kształtowaniu się kolekcji bibliotecznej, jej rozwoju, zachodzących zmianach od początku aż do czasów współczesnych. Przedstawimy sylwetki opiekunów zbiorów, tych którzy zarządzali zbiorami, jak również zajmowali się ich opracowaniem.Przybliżymy także dwa miejsca w sposób szczególny związane z historią rodu: Puławy i Paryż. Puławy stały się główną siedzibą rodu Czartoryskich po przeprowadzce z Warszawy. Wraz z nimi ściągnęli tu artyści, którzy korzystając z książęcego mecenatu rozwijali swój talent i sławili swych protektorów. Po klęsce powstania listopadowego siedzibą Czartoryskich stał się Paryż. Z nim związane są dalsze losy rodziny i kolekcji. Hotel Lambert, symbol tamtego okresu, pozostawał w rękach rodziny aż do 1975 roku.W ramach cyklu zaprezentujemy także fragment naszych zbiorów bibliotecznych, na który składają się pieczęcie od XII do XIX wieku.Wykłady odbywają się w poniedziałki o godz. 18.00 w Bibliotece Książąt Czartoryskich, ul. św. Marka 17

Wstęp wolny

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9.00-15.00 w dni powszednie).Na zdjęciu głównym poświadczenie nadania tytułu szlacheckiego dla Czartoryskich ze zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich.

WYDARZENIA W CYKLU NAJBLIŻSZE ARCHIWALNE12.12.2016

18:00 BIBLIOTEKA CZARTORYSKICHWYKŁADWSTĘP WOLNY Poeci i Puławy

POECI I PUŁAWYProwadzenie: Janusz Nowak, kustosz Biblioteki Książąt Czartoryskich

Puławy rodu Czartoryskich w 2. połowie XVIII w. stają się ośrodkiem z pogranicza trzech nurtów literackich: sarmackiego, sentymentalnego i preromantycznego.

16.01.2017

18:00 BIBLIOTEKA CZARTORYSKICHWYKŁADWSTĘP WOLNY Kolekcja biblioteczna książąt Czartoryskich

KOLEKCJA BIBLIOTECZNA KSIĄŻĄT CZARTORYSKICHBiblioteka Książąt Czartoryskich jest jedną z najstarszych polskich bibliotek rodowych. Umowny początek tej kolekcji wyznacza rok 1770, kiedy spisano pierwszy katalog druków i rękopisów.

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-19

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA