zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Piątek, 24 Listopada 2017, Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: STÓŁ cena: 2 000,00 PLN, rok: r., miejscowość: Drołtowice, data: 2017-11-24, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. MN W-aw;

Fot. MN W-aw

Marcin Berdyszak & Zafos Xagoraris -Tożsamość sztuki

MN W-aw


Artystów urodzonych w różnych krajach łączy podobne spojrzenie na współczesną kulturę i sztukę. Marcin Berdyszak w swoich instalacjach, obiektach i rzeźbach diagnozuje i komentuje stan współczesnej kultury. Jego prace pełne są cytatów z rzeczywistości, które przeniesione w obszar sztuki tworzą nowe treści i znaczenia.

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu Berdyszak pokaże m.in. instalację zatytułowaną „Narzędzia kultury”. W sterylnej, białej sali ustawi rekwizyty przynależne kulturze wysokiej – obrazy, pulpity na nuty, atrapy skrzypiec. Przedmioty obszyte białym materiałem tworzyć będą coś, co można nazwać „pokrowcem na kulturę”. Ten pokrowiec jest tyleż całunem, co papierową serwetką przykrywającą coś, czego ukryć już nie sposĂłb, czyli rozpad kultury świata zachodniego – tłumaczy Elżbieta Kościelak wspĂłłorganizatorka wystawy.

Zafos Xagoraris zaprezentuje dwie instalacje. Pierwsza z nich „Odległe dźwięki” składać się będzie z leżakĂłw, głośnikĂłw i odtwarzaczy CD, ktĂłre umieszczone zostaną w przestrzeni muzealnej. Z głośnikĂłw wydobywać się będą dźwięki z odległych regionĂłw świata, ktĂłre będą się mieszały z odgłosami danego miejsca (głosami i krokami zwiedzających, hałasem ulicznym dobiegającym zza okien). Zwiedzający mogą się zatrzymać, położyć na leżaku i przy pomocy dobiegających dźwiękĂłw odbyć podrĂłż w inne rejony świata, do innych kultur. Nastąpi pomieszanie fizyczne i mentalne światĂłw, w salach muzealnych powstanie wiec świat, ktĂłry tak naprawdę nie istnieje, a jednocześnie będzie realnym światem dostępnym sensualnie ludziom zwiedzającym wystawę.

Projekt „Odległe dźwięki” artysta zrealizował na 27 Biennale Sao Paulo, a także w trzech portach – Pireus (Grecja), Bristol (Wielka Brytania), Konstantynopol (Turcja).

Zdarzenie, ktĂłre Xagoraris przygotował specjalnie na wrocławską wystawę to akcja „Ocalenie przedmiotĂłw”, ktĂłre w procedurach państwowej instytucji kultury skazane są na utylizację i usunięcie z systemu – chodzi tu o zużyte meble biurowe, ale także w wyjątkowych sytuacjach o dzieła sztuki (na przykład przypadkowo rozbite naczynie ceramiczne). Artysta pokaże przedmioty muzealne, ktĂłrych żywot dobiegł końca i przedłuży ich trwanie na krĂłtki czas wystawy, zaprezentuje rĂłwnież dokumenty z tym związane jak wypisy z rejestrĂłw, pisma dotyczące przyjęcia na stan i usunięcia, zgody ministerialne na wycofanie dzieła sztuki. W ten sposĂłb dokumenty procedur państwowych oraz same procedury zostaną podniesione do rangi sztuki.Marcin Berdyszak- ur. 1964 r. Absolwent PWSSP w Poznaniu, dyplom z malarstwa i rzeźby zrealizował u prof. W. Dudkowiaka i prof. M. Szańkowskiego. Od 1989 r. jest pracownikiem ASP w Poznaniu, swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jest synem wybitnego artysty polskiej awangardy powojennej – Jana Berdyszaka.

Zafos Xagoraris – ur. w 1963. Studiował architekturę na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Atenach i malarstwo na ASP w Atenach. Od 1986 r. jest członkiem grupy artystĂłw i architektĂłw wydających eksperymentalne pismo „Czarne Muzeum”. Brał udział w wielu wystawach w Grecji i poza jej granicami. Jest synem Biji Davou wybitnej artystki – przedstawicielki greckiej awangardy lat 60-tych i Pantelisa Xagorarisa profesora matematyki i artysty tworzącego w nurcie abstrakcji geometrycznej, w duchu Nowego Bauhausu i neokonstruktywizmu.

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

cena: 1 000,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

miejscowość: Kąty Wrocławskie

data: 2017-11-24

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

cena: 550,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2017-11-24

cena: 1 500,00 PLN

miejscowość: Wołów

data: 2017-11-24

cena: 120,00 PLN

miejscowość: Jaworzyna Śląska

data: 2017-11-24

cena: 450,00 PLN

miejscowość: Góra

data: 2017-11-24

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA