zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 22 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Kaja, Leon, Łukasz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MASZYNA DO SZYCIA STARA cena: 350,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-04-21, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. GJ;

Fot. GJ

Poznajemy grafikę- staloryt

GJ


Staloryt jest techniką druku wklęsłego. Ze względu na zalety materiału jakim jest stal, zapewniał możliwości wielokrotnego i nienagannie doskonałego druku niezależnie od ilości wykonywanych odbitek. Powtarzano w tej technice działa największych mistrzów malarstwa bo jej precyzja i jakość pozwalała dokładnie odtworzyć nawet najbardziej rozbudowane, wielopostaciowe kompozycje. Dlatego staloryty są dziś chyba najczęściej spotykanymi grafikami na rynku antykwarycznym.

Staloryt wynalazł i wprowadził ok roku 1820 angielski sztycharz Charles Heath. Grafikę wykonuje się tnąc wzór rylcami miedziorytniczymi w odhartowanej stalowej płycie. Kiedy negatywowy rysunek jest gotów płytę ponownie się hartuje. Praca wymaga dużej precyzji od rytownika ponieważ ze względu na twardość materiału retusze i poprawki są prawie niemożliwe. Ze stalowej zahartowanej płyty można wykonać bardzo dużą ilość jednkowowo dobrych odbitek. Stąd też w XIX wieku staloryty skutecznie konkurowały z drzeworytem jako technika ilustracyjna. Staloryt był też najpopularniejszą technoką do wykonywania często wielkoformatowych grafik reprodukcyjnych znanych dział malarskich. Prawie nie spotyka się grafiki autorskiej, niskonakładowej wykonanej w tej technice.

W wieku dwudziestym jego rola się zmieniła. Przestał funkcjonować jako typowa grafika, natomiast pozostał najlepszą techniką szlachetnego druku banknotów, papierów wartościowych i znaczków pocztowych. Dziś w znacznej większości są one produkowane techniką offsetu, a trudną technika stalorytu posługuje się niewielu twórców. Jednym z ostatnich jej mistrzów był Czesław Słania.

GJ

Fot. GJ; Fot. GJ;

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-21

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA