zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Niedziela, 20 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MASZYNA DO SZYCIA STARA cena: 350,00 PLN, rok: r., miejscowość: Wrocław, data: 2018-05-19, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

W każdej sprawie związanej z antykami napisz do nas

kolekcjoner@autogielda.pl

lub zadzwoń

0604 121 434

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Fot. MNK;

Fot. MNK

Obraz El Greca "Ekstaza św. Franciszka" w Krakowie

MN Kraków


El Greco to jeden z najważniejszych artystów w historii sztuki, a namalowana przez niego "Ekstaza św. Franciszka" jest jednym z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Po gruntownej konserwacji można oglądać to arcydzieło w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Następnie obraz wraca do Siedlec, gdzie już na stałe będzie eksponowany w Muzeum Diecezjalnym.

Dzięki porozumieniu pomiędzy Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach a Muzeum Narodowym w Krakowie jedyny w polskich kolekcjach muzealnych obraz El Greca "Ekstaza św. Franciszka" trafił do konserwacji w krakowskim Muzeum. Powodem były niekorzystne zmiany w jego stanie zachowania - pociemniała i pożółkła warstwa werniksu, która pokrywała obraz, powodowała zafałszowanie autorskiej, chłodnej kolorystyki, tak typowej dla kompozycji ze św. Franciszkiem malowanych przez Mistrza z Toledo.Postęp w nauce i technice w XXI wieku dawał nadzieję, że - choć konserwacja z 1974 roku przyniosła już przełomowe odkrycia, w tym największe, jakim było odsłonięcie spod przemalowań autorskiej sygnatury Dominikos Theotokopulos - może uda się odkryć coś nowego, a przed wszystkim jeszcze lepiej poznać, ocenić i udokumentować aktualny stan zachowania obrazu.Interdyscyplinarny zespół, złożony z konserwatorów, fizyków, chemików i historyków sztuki, przeprowadził klasyczną muzealną konserwację, która trwała blisko sześć miesięcy. Rozpoczęto od kompleksowych badań fizyko-chemicznych, następnie na podstawie ich wyników oraz potrzeb wynikających z oceny stanu zachowania przeprowadzono konserwację i restaurację obrazu. Wykonano też stylową ramę, dzięki której obraz jest lepiej i atrakcyjnej eksponowany. Równocześnie pełni ona funkcję ramy mikroklimatycznej, zabezpieczającej dzieło zarówno przed dalszymi zmianami, jak i innymi potencjalnymi zewnętrznymi zagrożeniami.Konserwacja "Ekstazy św. Franciszka" przebiegała zgodnie z przygotowanym programem prac i zgodnie z oczekiwaniami przyniosła nowe odkrycia i nowe informacje. Wszystko to, a nawet jeszcze więcej pokazujemy w Malarni przy Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.Zespół MNK realizujący projekt:

Janusz Czop - Główny Konserwator MNK

Elżbieta Zygier - kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach

Katarzyna Novljakovic - kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa w Muzeum XX Czartoryskich

Anna Grochowska-Angelus - Pracownia Konserwacji Malarstwa w Muzeum XX Czartoryskich

dr. Barbara Łydżba-Kopczyńska - kierownik LANBOZ

dr. Julio del Hoyo - LANBOZ

Piotr Frączek - LANBOZ

dr. Anna Klisińska-Kopacz- LANBOZ

Michał Obarzanowski - LANBOZ

Joanna Sobczyk - LANBOZ

Stanisław Tańcula - kierownik Pracowni Konserwacji Ram i Pozłotniczej

Konsultacja z zakresu historii sztuki:

dr. hab. Andrzej Betlej - dyrektor MNK

Autor: Janusz Czop - Główny Konserwator MNK

 

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-05-19

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: kolekcjoner@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA